FORUM11C
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

retete de gatit

+6
Gratiela
Emina
cosmin69
feli
nicolaghinea
Admin
10 participanți

In jos

retete de gatit  Empty retete de gatit

Mesaj Scris de Admin Vin Ian 27, 2023 8:38 am

Aici va puteti lasa diferite retete de gatit

Admin
Admin

Mesaje : 10
Data de înscriere : 17/01/2023

https://forum11c.forumgratuit.ro

nicolaghinea apreciază acest mesaj

Sus In jos

retete de gatit  Empty Re: retete de gatit

Mesaj Scris de nicolaghinea Mar Ian 31, 2023 10:29 am

TIRAMISU:
Ingrediente:

250 g mascarpone
3 oua
50 g zahar pudra
1 pahar de cafea tare rece
amaretto sau rom
250 g piscoturi
pudra de cacao
Mod de preparare: incepe prin a separa albusurile de galbenusuri. Intr-un bol, bate zaharul pudra cu galbenusurile, pana ce amestecul se albeste. Dupa omogenizare, adauga mascarpone si amaretto (rom) si amesteca pana ce crema devine neteda. Bate albusurile spuma tare si incorporeaza-le treptat in crema, amestecand cu o spatula, de jos in sus. Da crema la frigider pentru 30 de minute. Inmoaie fursecurile rapid in cafea si pune-le intr-o tava cu pereti inalti, formand primul strat al prajiturii. Acopera cu jumatate din crema de mascarpone. Pune un al doilea si ultim strat de piscoturi, peste care vei pune restul de crema de mascarpone. Pune vasul la frigider, minimum 4 ore. Inainte de servire, presara tiramisu cu cacao amara.

nicolaghinea

Mesaje : 5
Data de înscriere : 31/01/2023

Sus In jos

retete de gatit  Empty Re: retete de gatit

Mesaj Scris de feli Mar Ian 31, 2023 10:35 am

rețeta de ovăz
50 g ovaz
vanilie 10 ml
pudra proteica 30g
o banana
300ml lapte
miere o lingurița
topping

feli

Mesaje : 11
Data de înscriere : 31/01/2023

Sus In jos

retete de gatit  Empty Re: retete de gatit

Mesaj Scris de cosmin69 Mar Ian 31, 2023 10:52 am

SFATURI UTILE PENTRU UN OREZ CU LAPTE PERFECT
Reteta de orez cu lapte este foarta simpla daca se tine cont de cateva sfaturi.

Proportia dintre orez si lichid trebuie sa fie de macar 1:4 (adica la 100 g orez se pun 400 ml lichid). Pentru un orez cu lapte cremos se merge si pana la 1:8 (adica la 100 g orez se pun 800 ml lichid). Eu am ales mijlocul 1:5. Din 200 g de orez si 1 L lichid.
Orezul ar fi bine sa aiba bobul rotund dar… puteti face orez cu lapte din aproape orice tip de orez atata timp cat pastrati proportia cu lichidul si respectati timpii de fierbere indicati pe pachet. Ca sa va demonstrez asta am folosit un orez simplu (zis „pentru garnituri”) cu bob destul de ascutit.
Intotdeauna orezul se fierbe mai intai in putina apa! Laptele se adauga mai incolo. Apa rece este cea care dizolva amidonul si contribuie la inmuierea mai rapida a boabelor de orez. Cantitatea mica de apa nu impieteaza cu nimic asupra gustului preparatului final. Si in Larousse Gastronomique se indica fierberea timp de 3-4 minute a orezului, separat, intr-o oala cu 2L de apa, urmata de scurgerea excesului de apa si adaugarea de lapte. Ca sa nu va incurc cu 2 oale am simplificat reteta.
Nu uitati de sare! Este absolut necesara o priza de sare in acest desert.
Orezul cu lapte se gateste la foc mic si cam trebuie amestecat constant ca sa nu se prinda de fundul oalei.
Nu fierbeti orezul pana i se sparg boabele si se transforma in terci!
Nu va speriati de faptul ca orezul cu lapte este foarte fluid cat este fierbinte! Veti vedea ca in 30 de minute se incheaga si se ingroasa.
Variatiuni pe tema: puteti inlocui o parte din lapte cu lapte de cocos sau de migdale, cu lapte condensat etc. Puteti pune la fiert stele de anason, batoane de scortisoara sau boabe de cardamom sau putina tonka rasa.

cosmin69

Mesaje : 8
Data de înscriere : 31/01/2023

Admin apreciază acest mesaj

Sus In jos

retete de gatit  Empty Re: retete de gatit

Mesaj Scris de Emina Joi Feb 09, 2023 12:47 pm

Reteta simpla de clatite - reteta de baza


Tipareste lista de ingrediente
Timp de preparare
10 minute
Timp de gatire
2 minute
Timp Total
12 minute

Autor: Savori Urbane
Portii: 15 clatite
Ingrediente - savoriurbane.com
350 faina
3 oua
50 g unt topit
500 ml lapte rece
250 ml apa minerala
un praf de sare
optional: vanilie, coaja de lamaie
ulei pentru prajit

Emina

Mesaje : 2
Data de înscriere : 09/02/2023

Sus In jos

retete de gatit  Empty Re: retete de gatit

Mesaj Scris de Emina Joi Feb 09, 2023 12:47 pm

Reteta simpla de clatite - reteta de baza


Tipareste lista de ingrediente
Timp de preparare
10 minute
Timp de gatire
2 minute
Timp Total
12 minute

Autor: Savori Urbane
Portii: 15 clatite
Ingrediente - savoriurbane.com
350 faina
3 oua
50 g unt topit
500 ml lapte rece
250 ml apa minerala
un praf de sare
optional: vanilie, coaja de lamaie
ulei pentru prajit

Emina

Mesaje : 2
Data de înscriere : 09/02/2023

Sus In jos

retete de gatit  Empty Re: retete de gatit

Mesaj Scris de Gratiela Joi Feb 09, 2023 12:54 pm

Aluat (pt 4 rulouri)
1 cana mare cu apa calduta (300 ml)
5-6 linguri ulei
½ lingurita sare
1 lingura zahar
1 plic drojdie uscata (7 g)
faina cat cuprinde
Umplutura
1 farfurie adanca cu varf dovleac razuit
2-3 linguri zahar pt fiecare rulou
scortisoara macinata ori zahar vanilat (1/2 plic pt fiecare rulou), dupa gust
ulei pt uns foile
zahar pudra vanilat, pt decor
Mod de preparare

Din ingredientele enumerate se framanta un aluat pana nu se mai lipeste de maini, apoi se lasa la dospit pt cca 30 min la loc caldut.

Se imparte coca in 4 parti egale. Fiecare parte se intide cu facaletul in foaie subtire (ca la taitei), se unge cu ulei, se intinde uniform un sfert din dovleacul ras, se presara zaharul si zaharul vanilat/scortisoara. Se ruleaza pastrand in marginile laterale cate 2 cm de foaie neacoperita cu dovleac care se pliaza spre partea inferioara a ruloului (pt a nu curge dovleacul ori siropul acestuia in timpul coacerii), se aseaza in tava tapetata cu hartie de copt, se unge cu ulei si se coace la foc mediu pana se rumenesc deasupra.

Gratiela

Mesaje : 1
Data de înscriere : 09/02/2023

Sus In jos

retete de gatit  Empty Re: retete de gatit

Mesaj Scris de Batmalai Isabela Joi Feb 09, 2023 1:20 pm

Spaghete cu ton si usturoi – Ingrediente (2-4 persoane)

300 g spaghete/bucatini
1 conserva file de ton Lotka, in suc propriu (200 g)
4 catei usturoi
50 ml ulei de masline
1-2 ardei iute uscat
sare dupa gust
patrunjel proaspat tocat (optional)
Spaghetti cu usturoi si ton – Preparare pas cu pas

Punem pe foc o oala plina cu apa. In momentul in care apa incepe sa fiarba, adaugam 1 lingurita plina de sare si pastele. Fierbem pastele conform instructiunilor de pe cutie.
Intre timp, scurgem tonul Lotka, tocam marunt 2 catei de usturoi si zdrobim ceilalti doi catei cu lama unui cutit.
Zdrobim ardeii iuti si, daca dorim un gust mai putin iute, eliminam semintele.
Cei doi catei de usturoi zdrobiti vor ramane necuratati, ne folosesc pentru aromatizarea uleiului de masline, apoi ii vom elimina din tigaie.

Punem uleiul intr-o tigaie antiaderenta si adaugam cateii de usturoi zdrobiti.

Batmalai Isabela

Mesaje : 1
Data de înscriere : 09/02/2023

Sus In jos

retete de gatit  Empty Re: retete de gatit

Mesaj Scris de Dunarintu Claudia Vin Feb 10, 2023 8:21 am

Caserolă cu crustă de cartofi cu brânză, carne și ciuperci – variantă economică de hachis parmentier – rețetă explicată detaliat. Cum reciclăm friptura rece, într-un preparat foarte gustos, pentru întreaga familie.

De multe ori, dragostea mamelor se concretizează în pachete uriașe cu mâncăruri. Noi o avem pe mama soacră, în apropiere. De câte ori o vizităm, nu doar că ne pune dinainte adevărate festinuri, dar ne și împachetează sacoșe întregi de mâncare. De curând, de Crăciunul sârbesc, am venit acasă cu oala de sarmale, cu șnițele, prăjituri (firește) și cu două caserole mari, într-una piure de cartofi, nu cumva să muncim să-l facem noi, și-n alta o friptură faină. Am pus sarmalele la congelator. De șnițel s-au ocupat bărbatu-meu și fiică-mea. Friptură am mâncat o dată, la fel și piure. Restul s-a făcut această apetisantă caserolă cu crustă de cartofi cu brânză, pe care am devorat-o la cină. Pentru că urăsc risipa alimentară și, mai ales, m-ar durea sufletul să risipesc ceva gătit cu dragoste, cu gândul la noi.

Dunarintu Claudia

Mesaje : 1
Data de înscriere : 10/02/2023

Sus In jos

retete de gatit  Empty Re: retete de gatit

Mesaj Scris de Andreea Vin Feb 10, 2023 8:46 am

Rețetă pentru cozonac pufos

Ingrediente:
1 kg făină;
2 cubulețe de drojdie proaspătă;
500 ml de lapte gras;
250 de grde zahăr tos;
200 de g de unt;
6 gălbenușuri;
o linguriță sare;
3 plicuri de zahăr vanilat;
coajă de lămâie;
umplutură după preferință.
Mod de preparare
Făina se cerne de trei ori, încă de cu seara, pentru ca astfel să devină mai pufoasă. Apoi, într-un vas se încălzește laptele cu tot zahărul, iar apoi se lasă la răcit. Se pregătește maia din drojdie. Astfel, drojdia se topește cu o linguriță de zahăr, se adaugă două linguri de făină și alte 2-3 linguri de lapte. Se lasă la crescut în mijlocul movilei de făină.
După ce și-a dublat volumul, se adaugă toată cantitatea de lapte și cinci gălbenușuri frecate. Apoi se frământă aproximativ jumătate de oră. Aluatul se lasă la dopsit în bucătăria încălzită aproximativ 40 de minute. Apoi, se împarte în patru părți. Fiecare bucată se întinde pe masă și este umplută după preferințe – cacao, nucă, stafie, rahat, fulgi de ciocolată. Se frământă aproximativ jumătate de oră
Se fac patru suluri și se împletesc două câte două. Se adaugă în tava tapetată cu hârtie de copt și apoi se ung cu un gălbenuș de ou amestecat cu o lingură de lapte. Se lasă la crescut din nou până când își dublează volumul și apoi se bagă la cuptor aproximativ 45 de minute.

Andreea

Mesaje : 4
Data de înscriere : 10/02/2023

Sus In jos

retete de gatit  Empty Re: retete de gatit

Mesaj Scris de Valentina Vin Feb 10, 2023 8:50 am

Lava cake / Vulcan de ciocolata

INGREDIENTE


▢ 160 g ciocolata amaruie
▢ 75 g unt
▢ 70 g zahar pudra
▢ 30 g faina
▢ 2 oua
▢ 2 galbenusuri
▢ 1 esenta de vanilie
▢ putina sare


MOD DE PREPARARE


Instructiunile si modul de preparare pentru reteta de lava cake il gasiti in clipul de mai jos! Urmariti-l cu atentie pentru a reusi o reteta perfecta!
NUTRITIE PE PORTIE/BUCATA

Calorii: 488kcal | Glucide: 38g | Proteine: 8g | Grasimi: 34g | Grasimi saturate: 19g | Colesterol: 216mg | Sodiu: 160mg | Potasiu: 308mg | Fibre: 4g | Zahar: 24g | Vitamina A: 670IU | Calciu: 55mg | Fier: 5.4mg

Lava cake sau vulcan de ciocolata este numele acestui desert nemaipomenit cu ciocolata. Despre ciocolata ce sa va mai spun? E dulce, e buna, aromata si cu totii o iubim. Despre deserturile cu ciocolata putem insa sa vorbim mult si bine si tot nu le-am termina. Eu una sunt mare fana a deseturilor ciocolatoase, dense, asa cum este reteta de brownies. Imi plac si deserturile aerate asa cum este mousse-ul de ciocolata.

Pentru ca am vrut sa prepar un desert special pentru Valentine’s Day, m-am gandit sa va aduc in dar o reteta minunata de lava cake sau vulcan de ciocolata. Aceasta reteta mai este cunoscuta si sub numele de fondant de ciocolata si este de fapt o prajitura pe baza de ciocolata cu interiorul lichid. Prajitura se coace la temperatura mare pentru o perioada scurta de timp, iar in acest fel mijlocul ramane necopt si deci va curge.

Se pare ca vulcanul de ciocolata a fost descoperit din greseala de catre un bucatar francez. Acesta a lasat prajiturile cu ciocolata prea putin timp in cuptor. Astfel, mijlocul prajiturilor au ramas necoapte, iar cand le-a taiat, interiorul a inceput sa curga ca lava unui vulcan. Minunata greseala, nu-i asa? S-a descoperit astfel unul dintre cele mai bune deserturi cu ciocolata, ciocolatoase, delicioase. Lava cake se serveste fierbinte, imediat ce au fost scoase din cuptor, alaturi de fructe proaspete si de o cupa de inghetata.

Mare atentie totusi la timpul de coacere, daca folositi forme mai mici ca ale mele, micsorati si timpul de coacere pentru a fi siguri ca interiorul va curge. Pentru Valentine’s Day lava cake este desertul perfect. Delicat, delicios si de efect. Asta ca sa nu va mai spun cat de repede si de usor se face. Pentru cei care nu sunt fani ai ciocolatei amaruie, puteti incerca si reteta de lava cake cu ciocolata alba, este la fel de delicioasa.





Valentina

Mesaje : 1
Data de înscriere : 09/02/2023

Sus In jos

retete de gatit  Empty Re: retete de gatit

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum